Félsz megszólalni angolul? Hogyan küzdd le? Ajánlok egy egyszerű módszert, amely garantáltan mindenkinél működik. Egy feltétel van: csinálni kell!!! 🙂
Először is ne hidd, hogy egyedül vagy ezzel a problémával és ne hidd, hogy a te hibád, mert nem az!!!
Igazából, az első perctől kezdve, hogy elkezdesz egy nyelvet tanulni beszélni kellene. Rögtön. Ha csak tíz szót tudsz, akkor is, de sajnos általában nem ez történik, máskülönben senki sem jönne hozzám, akár sok évnyi angol tanulás után, hogy nem mer megszólalni.
Mit tehetsz? Félsz mások előtt beszélni? Akkor kezdd azzal, hogy magadhoz beszélsz! Magadtól csak nem félsz. 🙂 Ja, egy dolog nagyon fontos FENNHANGON!!!! vagyis ne csak gondold, mondd ki! Egyébként nem működik.
Szokásos kérdések és kifogások:
- Jó, de miről beszéljek?
Bármiről. Kezdetnek mondd el ki vagy, hogy hívnak, hol laksz, mi a foglalkozásod, mit szeretsz csinálni, stb. az általános ismerkedési témákat. Aztán minden nap beszélj magadnak arról, mit fogsz aznap csinálni, hova kell menned, mit kell elintézned, kivel találkozol, milyen ruhát veszel fel, mit főzöl, miből írsz aznap dogát, ki bosszantott fel a munkahelyen vagy a suliban, miért vesztél össze a barátoddal, milyen az idő, szereted-e hogy ilyen vagy nem, milyen könyvet olvasol, miről szól, milyen műsort láttál a tévében…. stb. soroljam? - Ha lenne időm, de nincs!
Ó, dehogynem!!! Ez csak kifogás!!! Napi 15-20 perced biztosan van. Szoktál mosogatni? vasalni? takarítani? rendet rakni? munkába autózni? zuhanyozni? kádban fürdeni? magazint lapozgatni? csak úgy nézni kifelé a fejedből? BESZÉLJ ANGOLUL! - Ha nincs aki kijavítson, hibásan fogok beszélni.Igen. Nem baj! Beszélj, akárhogy. A nyelvhelyességgel majd később foglalkozunk.
- De mire jó ez igazából?
Sok mindenre.
1. Hozzászoksz, hogy hallod magad angolul beszélni. Változó, hogy kinek mennyi idő kell hozzá, de hidd el, hogy elég pár hét és már sokkal kevésbé leszel zavarban mások előtt is, ha meg kell szólalnod.
2. A passziv tudásunk (vagyis, ami a fejünkben van és felismerjük, ha halljuk, látjuk) sokkal nagyobb, mint az aktív (vagyis amit használni is tudunk belőle). Ha minden nap beszélsz hangosan, lassan-lassan előjön ez a szunnyadó tudás és elkezd aktívvá válni. Nem lesz már az, hogy: olyan ciki beszélni, mert nem jutnak eszembe a szavak és csak nyögök.
3. Egy idő után (ehhez több idő kell, mert sajnos a legtöbbünkben rossz szokások épültek be, “hála” a szokásos magyar iskolai nyelvoktatási módszereknek) elkezdesz angolul gondolkodni, ami a folyékony beszédnek az alapja. Ha magyarul gondolkodsz és azt próbálod lefordítani angolra a fejedben, akkor abból folyékony beszéd sosem lesz. - Tényleg működik ez? Tényleg. 🙂 Akármelyik tanítványomnak tanácsoltam ezt a módszert, max. 2-3 hét után észrevettem a beszédjén, hogy rendszeresen gyakorol. Nem kell rákérdeznem, hogy csinálja-e. Hallom, amikor az órán beszél. Illetve amikor elkezdi hanyagolni, azt is. Rákérdezek: miért hagytad abba? – Hát, ööö, ez meg az, igen, egy kicsit elhanyagoltam, de honnan tudod? Onnan, hogy hallom.
- És akkor ezt mostmár mindig így kell csinálnom?
Dehogyis, amikor már magabiztosan beszélsz mások előtt is, akár abba is hagyhatod…. de lehet, hogy nem akarod majd abbahagyni. 😉
Ha hasznosnak találod a cikket, oszd meg ismerőseiddel! Ha véleményed van, vagy kérdezni szeretnél, írj kommentet. Jó tanulást!